ПРОФЕСИОНАЛНО-ЕТИЧЕН КОДЕКС НА БОАП „К.Г.ЮНГ“

z_p-vi-Ethics

  1. Въведение

Българско общество по аналитична психология “К. Г. Юнг“ е професионално сдружение на хора, практикуващи и обучаващи се в областта на аналитичната психология и  психотерапия, които приемат да изпълняват този професионално-етичен кодекс.

  1. Цели на Етичния кодекс

Етичният кодекс служи за следните цели:

  • установяване на добри терапевтични практики и превенция на нарушения на етичните норми;
  • опазване и развиване на професионални стандарти и етични норми при практикуване на юнгианска психотерапия и анализа;
  • основа за разглеждане на етични казуси.
  1. Етична основа

3.1.  Този кодекс касае всички членове на БОАП “К. Г. Юнг”, юнгиански терапевти/аналитици, супервизори и обучаващи се от всички нива на обучителната програма на БОАП „К.Г.Юнг“, които с участието си в програмата и дейностите на сдружението и в своята терапевтична практика приемат по подразбиране да спазват настоящия Етичен кодекс. Неспазването на Етичния кодекс представлява сериозно нарушение и може да доведе до мерки, описани в т.10.20.

3.2.  Неделима част от дейността в професионалното поле е уважението към човешката личност, независимо от раса, вяра, убеждения, националност, пол, социално-икономически статус или сексуална ориентация.

3.3. Терапевтичната връзка е специфична човешка среща, която изисква от терапевтите/аналитиците да зачитат различието на другия в неговата персонална истина. Терапевтът/аналитикът следва да предложи безопасно, сигурно пространство, в което да се извършва дълбинна психологическа работа.

  1. Квалификации и професионална компетентност

4.1. Всички терапевти/аналитици и обучаващи се са длъжни да развиват своите професионални компетенции, на принципа на продължаващото обучение и да поддържат високи професионални стандарти.

4.2. Терапевтът или аналитикът следва да си сътрудничи със специалисти – лекари, институции, социални работници, терапевти от други дисциплини, за да предложи възможно най-добрата подкрепа за психичното здраве на клиента.

  1. Конфиденциалност

5.1.  Конфиденциалността е основен принцип и задължение на терапевта/аналитика в терапевтичната работа.

5.2. Терапевтът/аналитикът е длъжен да информира своят клиент за  правото му  на конфиденциалност и нейните законовите граници.

5.3. Терапевтът/аналитикът разкрива информация за клиента на трети лица само с негово съгласие или на негов законен представител. Изключение от този принцип е възможно само при необичайни обстоятелства, при които би възникнала сериозна опасност за клиента или за други хора, както и във всички необходими случаи, когато законът изисква разкриване на поверителността.

5.4. Принципът за конфиденциалност е валиден и в случаите на професионална подкрепа, в които се предоставя поверителна информация в т.ч. супервизия, интервизия, семинар и други.  Всяка идентифицираща клиента или негови близки информация следва да бъде скрита по подходящ начин.

5.5. Терапевтът/аналитикът е длъжен да предвиди и осигури начини за запазване на конфиденциалността при съхраняване и унищожаване на архиви.

  1. Рамката в отношенията Терапевт/Аналитик – Клиент

6.1.  Предлагайки своите услуги, психотерапевтът/аналитикът дава следната информация: име, адрес, телефон, образование, работно време, специалност, ниво на квалификация.

6.2.  Връзката терапевт/аналитик – клиент се базира върху свободния взаимен избор.

6.3.  Терапевтът/аналитикът взима под внимание дали тази връзка няма да е повлияна от предишни или бъдещи отношения с клиента или неговото обкръжение и дали това няма да доведе до пречки в аналитичната работа.

6.4.  Терапевтът/аналитикът носи професионална отговорност за връзката Терапевт/аналитик – клиент.

6.5.  Терапевтът/аналитикът предлага само тези услуги, които са в рамките на неговата професионална компетентност и носи отговорност за насочването на клиента, в случай на нужда, към друг специалист, колега или практика.

6.6.  В началото на аналитичната работа терапевтът/аналитикът следва ясно да изложи рамките на терапията: график, честота на срещите, условия на заплащане, с цел постигане на реципрочна ангажираност.

6.7.  Минималният размер на цената за терапевтична сесия в юнгианската  парадигма се регламентира от УС на БОАП „К.Г.Юнг”.

6.8.  Всички промени по време на аналитичната работа следва да бъдат въведени внимателно по начин, който ще зачете психичния процес по време на терапия.

6.9.  Терапевтът/аналитикът не може да има становище по въпроси, които не отговарят на неговата професионална квалификация.

6.10.  Терапевтът/аналитикът не участва в агресивни, перверзни или сексуални връзки с клиента/анализанта и/ или семейството му, с оглед запазване на психичната и физическа цялост на клиента/анализанта.

6.11.  Терапевтът/аналитикът няма право да практикува, когато е под влияние на дрога, алкохол или има психично или соматично заболяване, което може да окаже влияние върху терапевтичната работа.

6.12.  По време на цялата терапевтична работа и след нейното приключване терапевтът/аналитикът е длъжен да спазва дистанция в социални ситуации с клиента, вкл. виртуалната реалност, семейството му и близките. Когато такива срещи се случат след края на терапията, правилото продължава да е валидно. Изключение се прави при аналитична работа с деца и необходимост от срещи с родителите.

6.13.  Съдържанието на сесията и идентичността на клиента са строго конфиденциални.

6.14.  Независимо от ситуацията, терапевтите/аналитиците спазват строго анонимността на клиента и при необходимост се изказват с особено голямо внимание, за да не бъде разкрита личността му. Ако клиентът пожелае да не се използва или публикува неговият случай или символен материал, желанието му се уважава. Това може да става с устна или писмена уговорка между двамата, като в случай на публикуване уговорката е писмена.

6.15. Професионалната тайна е изискване, което важи от момента на започване на терапия и е безсрочно.

6.16. Ангажиментът за спазване на конфиденциалност  може да бъде свален:

  • със съгласие на клиента;
  • по решение на съда;
  • в полза на обществения и личен интерес на клиента, когато има опасност от посегателство над живота и здравето на самия клиент или на трети лица.
  1. Връзки с колегите

7.1.  Връзките между колеги се базират на принципа на уважението.

7.2.  Терапевт/аналитик, който по една или друга причина бъде въведен в течение за работата на друг колега, се отнася внимателно, със загриженост и сътрудничество, при спазване на ангажимента за конфиденциалност.

7.3.  Ако терапевтът/аналитикът установи, че колега не спазва Етичния кодекс на БОАП ”К.Г.Юнг”, той разговаря с колегата с цел изясняване или промяна на ситуацията. Сезирането на Етичната комисия се прави задължително в случай, че не настъпи необходимата промяна.

  1. Връзката Терапевт/Аналитик – Супервизор

8.1.  Съдържанието на сесиите в супервизия са строго конфиденциални.

8.2.  Супервизорът не се възползва пряко или косвено от положението си в йерархията на Обществото. Супервизорът не предприема агресивни, перверзни или сексуални връзки с колега под супервизия.

8.3.  Супервизорът се ангажира  да поощрява професионалната компетентност на супервизирания на основата на честност, отговорност, безпристрастност и уважение към личността му.

8.4.  Супервизорът е длъжен да предприема действия и да следи за своята собствена компетентност (вкл. супервизия на супервизията при необходимост).

  1. Връзки извън БОАП “К.Г.Юнг”

9.1.  Всеки член на БОАП ”К.Г.Юнг” носи отговорност за поведението и изявленията си съобразно този кодекс.

9.2.  Когато терапевт/аналитик прави представяне, той се съобразява с етичните норми на професията.

9.3.  Всеки член, който иска да се представи от името на БОАП ”К.Г.Юнг”, е длъжен да отбележи своя статут в БОАП ”К.Г.Юнг”: почетен, редовен, асоцииран член, позиция в дружеството, обучаващ се или дипломиран терапевт/аналитик.

9.4. В случай на предлагане на услуги чрез обява, тя не трябва да изглежда като реклама или да съдържа обещания за специфични резултати.

  1. Комисия по етика

10.1.  Комисията по Етика се състои от 3 редовни или почетни членове на БОАП  “К.Г.Юнг”. Те не са членове на УС, нямат издадено становище за нарушение от Етичната комисия по т.10.20. в последните две години. Те се избират на Общо събрание с мнозинство за срок от 2 години.

10.2. Етичната комисия се събира минимум 1 път в годината.

         Комисията по етика има следните функции:

10.3.  Да приема и структурира актуални оплаквания свързани с нарушение на Етичния кодекс и да излиза със становище пред УС на БОАП ”К.Г.Юнг”.

10.4. При необходимост да ревизира Етичния кодекс и да предлага промени в него на членовете на УС с оглед доброто функциониране на БОАП “К.Г.Юнг”.

10.5.  Да съветва и уведомява всички членове на БОАП “К.Г.Юнг“ за въпросите на професионалната етика.

10.6.  Да бъде пример за етично поведение за членовете на БОАП “К.Г.Юнг”.

         Процедури

10.7.  Нарушенията на Етичния кодекс се разглеждат задължително, независимо дали представляват закононарушения и се преследват по силата на законите на Република България.

10.8.  Всеки член на БОАП “К.Г.Юнг” носи отговорност да сезира Етичната комисия  при възникване на деонтологичен проблем.

10.9.  Всички жалби и запитвания с цел сезиране на Етичната комисия се правят в писмен вид и не са анонимни. Те трябва да са подписани с пълното име и адрес на заявителя.

10.10. Сведения за нарушенията на етичните норми могат да постъпват както от клиенти, така и от колеги или обучаващи се.

10.11.  При възникване на казус с конфликт на интереси за даден член от Етичната комисия, тя има правомощието да покани друг уважаван член на БОАП “К.Г.Юнг”, активно участвал в различни структури на обществото (УС, ЕК, работни групи и др.), който по дадения казус не е в конфликт на интереси.

В такива случаи в писмен вид се описва естеството на ролята му по отношение на конкретния казус.

10.12.  Работата и дебатите на комисията са конфиденциални.

10.13.  Решенията на комисията се взимат с просто мнозинство.

10.14.  Комисията излага своето становище по сигнала пред УС в рамките на 1 месец. При необходимост от консултация, съдействие или експертиза от трета страна срокът може да бъде удължен.

10.15.  При възникване на етичен казус следва страните да се свържат с Етичната комисия писмено. В рамките на месец Етичната комисия се задължава да осигури медиация/посредничество по казуса. Медиатор/посредник може да бъде:

 Член от Етичната комисия

 Член на БОАП “К. Г. Юнг“

 Колега от други парадигми.

Медиаторът/посредникът се избира от членовете на Етичната комисия. В рамките на четиринадесет дневен срок медиаторът се задължава да уведоми членовете на Етичната комисия за развитието на казуса. При организиране на медиация/посредничество се уведомява и Председателят на УС на БОАП „К. Г. Юнг“.

При невъзможност за медиация следва подаване на жалба.

10.16.  Жалбите се адресират до Етичната комисия, с копие до Председателя на Управителния съвет на сдружението. В случаите, когато Председателят е засегната страна, се изпраща до друг член на Управителния съвет.

10.17. В случай на жалба Етичната комисия  се свиква максимално бързо (не по-късно от 2 седмици), за да се информира, консултира, проучи въпросите и да събере необходимата  информация.

10.18. При необходимост Етичната комисия  се среща със страните по жалбата. Това става в присъствието на тримата членове на Комисията.

10.19.  Заключението на Етичната комисия се представя в писмен вид на Управителния съвет на БОАП “К. Г. Юнг”, като копия от него се изпращат на засегнатите страни.

10.20. В случаи, в които се установят нарушения в областта на Етичния кодекс, Етичната комисия може да предприеме следните мерки:

  • даване на становище за нанесени морални щети;
  • предупреждение;
  • писмено порицание;
  • предписание за извършване на действие, с оглед възстановяване на морални щети;
  • предписание за допълнително обучение, терапия или супервизия; независимо медицинско или  психологическо изследване или лечение;
  • предложение за замразяване на членството или изключване от БОАП „К. Г. Юнг”.

10.21. Заключенията на Етичната комисия потвърждават или отхвърлят точките от заявлението за нарушение на Етичния кодекс.

10.22. Решения, свързани с членството в БОАП „К. Г. Юнг” на провинил се неин член може да вземе само Общото събрание.